środa, 6 lipca, 2022

Gracz – na jaki procesor powinien się zdecydować

computer-1343392_1280Z pewnością można wymienić wiele osób, które od dawna pasjonują się graniem w różnego rodzaju gry video. Niektórzy bardzo sobie chwalą konsolę ale także można spotkać takich, którzy nie wyobrażają sobie rozgrywek bez użycia swojej myszki. Jeśli chodzi o tych drugich to oni powinni być w świadomości takiej na jaką odpowiednią kartą graficzną powinni się zdecydować lub po prostu jaki procesor powinien być wzięty pod uwagę.

Jeśli chodzi o procesor to należy wyróżnić dwa najbardziej popularne i to bez względu czy to będzie dla graca czy dla zwykłego użytkownika. W tym przypadku warto powiedzieć o tym, że jednym z nich jest Intel a drugim AMD. Jeśli chodzi o te dwa procesory to można spotkać przeciwników jak i również zwolenników. Jakie kluczowe zadanie tak w zasadzie ma procesor w naszej jednostce centralnej? Przede wszystkim to właśnie ona jest odpowiedzialna za przesłanie do karty graficznej stosownych poleceń. To właśnie te dwa elementy jakimi jest procesor a także potoczna ,,grafa” odpowiadać będą za jakość przetwarzanego obrazu w czasie gry.

W przypadku Intela należy w odpowiedni sposób interpretować oznaczenia. Należy tutaj je wymienić w kolejności T, S, K, X. Jeśli chodzi o ten pierwszy T warto uświadomić sobie to, że to procesor energooszczędny. W przypadku tego drugiego jakim jest S należy tutaj powiedzieć o tym, że on odpowiadać będzie za mniejszy pobór mocy a tak właściwie ,,serce komputera” będzie bardziej miarodajne. Oznaczenie K w przypadku Intela charakteryzować będzie się tym, że tutaj można odnaleźć odblokowany mnożnik. X to procesor specjalnie przeznaczony dla wszystkich entuzjastów i osób najbardziej zaangażowanych w przypadku wyboru najnowszego rodzaju gier. Takie ,,serce komputera” jest z najwyższej półki.

Procesory z rodziny AMD mają także swoje cztery oznaczenia. W tym przypadku należy wyróżniać je w następujący sposób – E,T,K oraz BE. W przypadku tego pierwszego jakim jest warto uświadomić sobie, że to serce komputera charakteryzować się będzie jako procesor energooszczędny. Jeśli chodzi tak w zasadzie o ten drugi jakim jest T warto tutaj powiedzieć o procesorze z możliwością Turbo, w tej sytuacji takie serce komputera to już wyższa półka.

Następnym typem procesora AMD to z pewnością K. Tutaj, podobnie jak w rozwiązaniu typu Intel należy powiedzieć o tym, że tutaj właśnie odblokowany jest mnożnik w procesorze. W przypadku serca komputera z najwyższej półki i typie Black Edition warto powiedzieć o tym, że on także charakteryzować się będzie odblokowanym mnożnikiem.

Każdy gracz przed zakupem swojego sprzętu komputerowego powinien zdać sobie sprawę z tego, że może liczyć na szybsze działanie gry jeśli tak w zasadzie będzie zwracał na liczbę wątków/rdzeni. Co można zyskać poprzez takie podejście? Przede wszystkim każdy dodatkowy wątek odpowiadać będzie w procesorze za działanie innego rodzaju zadania. Należy powiedzieć o tym, że w teorii im jest większa liczba rdzeni to tak naprawdę można liczyć na bardziej wydajniejszy sprzęt.

Jak sprawa ma się co do pamięci podręcznej? Przede wszystkich warto uświadomić sobie tą rzecz, że obecnie w miarodajnych procesorach memory cache z angielskiego charakteryzować się będzie 3 segmentami – L1, L2 oraz L3. Co jest przechowywane w pamięci podręcznej? W dużym skrócie warto powiedzieć o tym, że to właśnie tutaj następuję przechowywanie danych do których można się w dowolnym momencie odwołać. Oczywistą rzeczą jest to, że im więcej pamięci cache jest w naszym komputerze to jest o wiele wydajniejsza jednostka.

Przed zakupem procesora należy zadać sobie następujące pytanie – czy tak w zasadzie będzie on pamiętał do naszej obecnej płyty głównej posiadanej w naszym komputerze. Nie można dopuszczać do tej sytuacji, że to właśnie jeden podzespół nie będzie w jakiś sposób odpowiadać innemu, który posiadamy w danym zestawie.

Każda firma wprowadza procesory do gier o odpowiedniej wydajności. Jednak co raz częściej graczy decyduję się kupować do swoich ,,demonów szybkości” jakimi są komputery stacjonarne nowy rodzaj procesorów. W tym przypadku dotyczyć to będzie Intela i5 lub i7. Dlaczego to jest aż w tak dużym stopniu polecane? Przede wszystkim z tego powodu aby uzyskać dużą wydajność w przypadku grania w gry video. Patrząc na cenę rozwiązanie z cyklu i7 może z pewnością w bardzo dużym stopniu narazić budżet portfela na dość duży wydatek. Należy o tym pamiętać starając się samemu składać komputer od podstaw nie mając jeszcze dobranej do końca płyty głównej czy także karty graficznej.

Może Cię zainteresować

Sprawdź też

Losowe

W co grają chłopcy?

Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta mają swoje ulubione zabawy, gry, czy inne aktywności w ciągu dnia. Chociaż dzieci od małego uczone są tego, że...

Xbox One czy PS4, które lepsze?

Na rynku obecnie są dwie konsole. Jeśli chodzi o te najnowsze należy powiedzieć o tym, że ostatnio bardzo popularny jest Xbox One a także...

Różne recenzje gier

Recenzje podobnie jak same gry komputerowe mogą być bardzo różne. Jedne krótkie i treściwe, inne bardzo rozbudowane i zawierające pogłębioną analizę. Teksty przedstawiające gry...