czwartek, 25 kwietnia, 2024

Era gier komputerowych

game-750845_1280W ostatnich latach znaczenie gier komputerowych zdecydowanie wzrosło, przede wszystkim za sprawą wzrostu ich znaczenia kulturowego. Sama jakość gier komputerowych bez wątpienia eksplodowała w niespotykany sposób za sprawą poprawy jakości sprzętu komputerowego, ale mocno zmieniła się także perspektywa społecznej oceny gier komputerowych. Z początku nie były one kojarzone z niczym wartościowym ani rozwijającym, w krajach bardziej zacofanych i konserwatywnych obawiano się demoralizacji czy deprawacji młodzieży zbyt mocno uzależnionej od komputera.
Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że tamte obawy były w dużej mierze nieuzasadnione i nawet jeśli komputerowe gry czy dostęp do Internetu mogą wywołać u człowieka negatywne skutki, to najpewniej jest to efektem jest bardzo dużej podatności na wszelkie psychiczne bodźce zewnętrzne. Gry komputerowe mogą jednak przyczynić się do rozwoju wielu przydatnych cech i zdolności u człowieka, jak chociażby logiczne myślenie, komunikowanie swoich myśli czy projektowanie albo programowanie. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez aplikacji i nowoczesnych urządzeń multimedialnych, więc korzystanie z komputera także w formie gry komputerowej wydaje się być całkowicie uzasadnione.
Naturalnie rodzice powinni tym bardziej kontrolować, co robi ich potomek, im mniejsze jest to dziecko oraz dać mu odpowiednie narzędzia do tego, aby tablet lub komputer nie kojarzył mu się wyłącznie z rozrywką, ale także pracą i zdobywaniem informacji. Umiejętność wykorzystania Internetu w mądry sposób, zdolność samodzielnego uczenia się i poszerzania horyzontów, a tym bardziej praktyczne zdolności jak obsługa arkusza kalkulacyjnego czy programowanie – dają we współczesnych czasach wielką przewagę nad innymi. Era gier komputerowych przyczyniła  się nie tylko do powstania wielu bardzo ważnych tytułów i przełomowych historii, z których spora część doczekała się nawet hollywoodzkiej ekranizacji.
Przede wszystkim powstał wielki boom na komputery, dzięki któremu bardzo szybko wzrosła sprzedaż podzespołów bazowych i komputerów osobistych – a wraz z nimi wzrosła konkurencja na rynku i finansowanie nowych badań. Tak błyskawiczny postęp technologiczny, stale postępująca miniaturyzacja w elektronice i projektowanie jeszcze wygodniejszych rozwiązań nie mogłyby nastąpić, gdyby ludzie nie pokochali tak bardzo gier komputerowych i gdyby stałe poprawianie osiągnięć oraz grafiki nie było motorem napędowym całego rynku.
Potrzeba tworzenia jeszcze lepszych układów graficznych i pamięci zdolnych do jeszcze ciekawszego prezentowania grafiki i animacji, stanowiła prawdziwą motywację dla inżynierów i projektantów do stałego przełamywania granic. Programiści natomiast musieli notorycznie poprawiać swoje rozwiązania i zmieniać koncepcję, gwarantując wiecznie głodnym nowinek i poprawek konsumentom to, czego ci oczekiwali. Wielkim boom na gry komputerowe przyczynił się więc w kolosalnym stopniu do tego, że wszystkie tak popularne dzisiaj i powszechne technologie były w ogóle dopracowywane i rozwijane za wszelką cenę przez wiele dekad.

Poprzedni artykułNapisanie odpowiedniego kodu
Następny artykułPegasus

Może Cię zainteresować

Sprawdź też

Losowe

Gothic II, czyli stara dobra klasyka

Gothic II to kontynuacja świetnej gry, wydanej w 2001r. przez studio Pyranha Bytes. Sequel pojawił się rok później i na zawsze wpisał się do...

Xbox One czy PS4, które lepsze?

Na rynku obecnie są dwie konsole. Jeśli chodzi o te najnowsze należy powiedzieć o tym, że ostatnio bardzo popularny jest Xbox One a także...

Przewodowe kontra nieprzewodowe

Ostatnimi latami, na rynku popularne stały się bezprzewodowe komponenty do jednostki centralnej. Na pierwszy rzut oka prezentują się one jako lepsze pod niemal każdym...