czwartek, 20 czerwca, 2024

Gra może uczyć

Wiele osób mówi o tym, że gry zabierają nam cenny czas, są zbędną rozrywką i uzależniają. Zwykle są to jednak opinie osób, które nigdy nie miały do czynienia z grami, a ich opinia opiera się na niejednokrotnie bzdurnych artykułach, które mają na celu zrobić złą reklamę danym grom. Oczywiście znajdziemy na rynku takie, gry, które powinny być zakazane i niedopuszczone do sprzedaży, ale dostępne są również takie, które przynoszą wiele korzyści, a chodzi tutaj o gry edukacyjne.

Zwykle mówimy o tym, że gry edukacyjne przeznaczone są dla maluchów, ale na rynku znajdziemy również takie, które zostały stworzone z myślą o nieco starszych osobach. Wciąż jednak większość tego typu gier tworzona jest z myślą o najmłodszych.

Gry edukacyjną są naprawdę dobrą formą rozrywki, która łączy w sobie jednocześnie elementy rozwojowe. Gry edukacyjne często dodawane są do książeczek, czy podręczników. Znajdziemy również gry edukacyjne na telefon lub tablet. Wybór jest naprawdę ogromny.

Nauka pisania, czytania, liczenia, języka angielskiego, kolorów – to i wiele innych rzeczy znajdziemy w grach edukacyjnych. Oczywiście nie wszystkie gry edukacyjne są dobrze przygotowane, ale trudno na takie trafić. Znaczna część została opracowana przy współpracy ze specjalistami z danych dziedzin. Wiedzą oni, w jakim tempie i ile materiału może przyswoić dziecko.

Takie gry edukacyjne pozwalają rodzicom w łatwy i atrakcyjny sposób przekazać dzieciom wiedzę. Ponieważ gry edukacyjne mają zwykle ciekawą oprawę graficzną i muzyczną, przyciągają uwagę już nawet najmłodszych dzieci. Dzięki temu nauka czytania wcale nie musi rozpocząć się w I klasie. Nawet kilkuletnie dzieci mogą nauczyć się literek.

Na rynku znajdziemy gry edukacyjne już dla rocznych dzieci. Zwykle tego typu gry uczą maluchy liczyć, odróżniać kolory i kształty. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którym brakuje na to czasu, a przecież wiadomo, że im wcześniej dziecko poznana kolory i kształty, tym szybciej będzie się rozwijało.

Ponieważ technika znacznie poszła do przodu dostępne są też gry edukacyjne na telewizor przy wykorzystaniu kamerki. Dzięki takim grom dziecko może wykonywać codzienną gimnastykę, może uczyć się śpiewać lub też mówić po angielsku.

Chociaż z reguły gry edukacyjną są bezpieczne dla maluchów, znajdziemy również wydania zawierające nieodpowiednie treści. Zanim więc włączymy dziecku lekcję rytmiki, angielskiego, czy naukę liczenia, warto wcześniej przejrzeć, czy dana płyta zawiera odpowiednie dla takiego dziecka treści. Nie można też zapominać, że dziecko nie może cały dzień spędzać przed monitorem i nie można traktować tego typu gier, jako zamiennika niani, czy rodzeństwa. Dzieci w bardzo szybkim tempie uzależniają się od tego typu rzeczy. Nie ważne wiec, czy są to gry edukacyjne, strzelanki, czy inne gry dostępne na komputer, ważne jest wyznaczenie granic i limitowanie dostępu do tego typu gier, gdyż w przyszłości może się to przełożyć na uzależnienie od innych gier komputerowych, z którego trudno jest się uwolnić.

Może Cię zainteresować

Sprawdź też

Losowe

Korzyści z gier online

Jedną rzeczą, która nigdy nie wydaje się słabnąć to popularność gier online. Wielu może pomyśleć, że popyt na gry online zmarł, ale nie mogli...

Klasyka jest najważniejsza

Mario Bros, to gra, która u ludzi pokolenia lat 80 i 90 wywołuje uśmiech na twarzy i miłe wspomnienia. W czasach, gdy komputerów nie...

Klasyki gier przygodowych

Gry zapewniają nam odpoczynek od szarej, nudnej rzeczywistości. Świat gier to świat, w którym zapominamy o zmartwieniach i pozwalamy się oddać ulubionej rozrywce. W...