czwartek, 19 maja, 2022

Gra może uczyć

Wiele osób mówi o tym, że gry zabierają nam cenny czas, są zbędną rozrywką i uzależniają. Zwykle są to jednak opinie osób, które nigdy nie miały do czynienia z grami, a ich opinia opiera się na niejednokrotnie bzdurnych artykułach, które mają na celu zrobić złą reklamę danym grom. Oczywiście znajdziemy na rynku takie, gry, które powinny być zakazane i niedopuszczone do sprzedaży, ale dostępne są również takie, które przynoszą wiele korzyści, a chodzi tutaj o gry edukacyjne.

Zwykle mówimy o tym, że gry edukacyjne przeznaczone są dla maluchów, ale na rynku znajdziemy również takie, które zostały stworzone z myślą o nieco starszych osobach. Wciąż jednak większość tego typu gier tworzona jest z myślą o najmłodszych.

Gry edukacyjną są naprawdę dobrą formą rozrywki, która łączy w sobie jednocześnie elementy rozwojowe. Gry edukacyjne często dodawane są do książeczek, czy podręczników. Znajdziemy również gry edukacyjne na telefon lub tablet. Wybór jest naprawdę ogromny.

Nauka pisania, czytania, liczenia, języka angielskiego, kolorów – to i wiele innych rzeczy znajdziemy w grach edukacyjnych. Oczywiście nie wszystkie gry edukacyjne są dobrze przygotowane, ale trudno na takie trafić. Znaczna część została opracowana przy współpracy ze specjalistami z danych dziedzin. Wiedzą oni, w jakim tempie i ile materiału może przyswoić dziecko.

Takie gry edukacyjne pozwalają rodzicom w łatwy i atrakcyjny sposób przekazać dzieciom wiedzę. Ponieważ gry edukacyjne mają zwykle ciekawą oprawę graficzną i muzyczną, przyciągają uwagę już nawet najmłodszych dzieci. Dzięki temu nauka czytania wcale nie musi rozpocząć się w I klasie. Nawet kilkuletnie dzieci mogą nauczyć się literek.

Na rynku znajdziemy gry edukacyjne już dla rocznych dzieci. Zwykle tego typu gry uczą maluchy liczyć, odróżniać kolory i kształty. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którym brakuje na to czasu, a przecież wiadomo, że im wcześniej dziecko poznana kolory i kształty, tym szybciej będzie się rozwijało.

Ponieważ technika znacznie poszła do przodu dostępne są też gry edukacyjne na telewizor przy wykorzystaniu kamerki. Dzięki takim grom dziecko może wykonywać codzienną gimnastykę, może uczyć się śpiewać lub też mówić po angielsku.

Chociaż z reguły gry edukacyjną są bezpieczne dla maluchów, znajdziemy również wydania zawierające nieodpowiednie treści. Zanim więc włączymy dziecku lekcję rytmiki, angielskiego, czy naukę liczenia, warto wcześniej przejrzeć, czy dana płyta zawiera odpowiednie dla takiego dziecka treści. Nie można też zapominać, że dziecko nie może cały dzień spędzać przed monitorem i nie można traktować tego typu gier, jako zamiennika niani, czy rodzeństwa. Dzieci w bardzo szybkim tempie uzależniają się od tego typu rzeczy. Nie ważne wiec, czy są to gry edukacyjne, strzelanki, czy inne gry dostępne na komputer, ważne jest wyznaczenie granic i limitowanie dostępu do tego typu gier, gdyż w przyszłości może się to przełożyć na uzależnienie od innych gier komputerowych, z którego trudno jest się uwolnić.

Może Cię zainteresować

Sprawdź też

Losowe

Steam jako zawór do bogactwa

Każdy ceniący się gracz wie czym jest platforma Steam i nie trzeba im tego wyjaśniać. W ostatnich czasach Steam stał się gigantem jeśli chodzi...

Historia e-sportu w wersji blizzardowskiej

W dzisiejszej rzeczywistości rynkowej gier wideo coraz więcej tytułów udostępnianych jest użytkownikom zupełnie za darmo. Oczywiście wiele zależy od wydatków, które firma musiała wyłożyć...

Gracz – na jaki procesor powinien się zdecydować

Z pewnością można wymienić wiele osób, które od dawna pasjonują się graniem w różnego rodzaju gry video. Niektórzy bardzo sobie chwalą konsolę ale także...