środa, 24 kwietnia, 2024

Darmowe gry komputerowe

Gry komputerowe, czy gry darmowe, na stronach www, czy te kupowane na nośnikach CD możemy podzielić według kilku kategorii. Głównym kryterium podziału jest cel rozrywki, sposób jej prowadzenia oraz poszczególne cechy. Zasadniczo wyróżnia się osiem rodzajów: gry strategiczne, sportowe, logiczne, przygodowe, edukacyjne, fabularne, zręcznościowe oraz symulacyjne, wśród nich są jeszcze pomniejsze kategorie, które można by wymieniać bez końca. Generalnie jednak, wchodząc do sklepu, czy na stronę, która oferuje gry darmowe, możemy się spotkać z jasnym podziałem.

Pierwszy rodzaj, czyli strategiczne są bardzo zbliżone i właściwie pochodzące w prostej linii od gier planszowych. Chodzi tu o rozegranie dłuższej partii, która ma na celu wybudowanie, skonstruowanie, stworzenie czegoś. Zwycięstwo zależy od obranej strategii i umiejętności dowodzenia podległymi zasobami. Przykładami takich gier mogą być League of Legends, Heroes of Mights, a na platformach oferujących gry darmowe: budowanie swojego imperium, firmy, zarządzanie biznesem itp.

Drugi rodzaj- gry sportowe. Tutaj właściwie nie trzeba wiele tłumaczyć, jest to proste przeniesienie sportów uprawianych na żywo do świata wirtualnego, mamy, więc piłkę nożną, siatkówkę, tenis, sporty wodne, powietrzne. Słowem wszystko, co nazwiemy sportem. Chyba najpopularniejszą grą tego gatunku jest seria FIFA, gdzie uprawia się piłkę nożną.

Gatunek trzeci, czyli gry logiczne. Adaptowane najczęściej z gier klasycznych, czy to karcianych, czy planszowych. Są to też chyba najpopularniejsze w kategorii darmowe gry, zwłaszcza wśród dorosłych, by wymienić tu chociażby pasjansa, kulki, czy mahjong. Prosty sposób na odprężenie się, a jednocześnie zapewnienie sobie, choć minimalnego treningu umysłowego.

Kolejne, gry przygodowe to gatunek, w którym gracze muszą rozwiązać sekwencje zagadek, czy przejść jakąś platformę, wykorzystując do tego umiejętności, zdolności postaci, czy narzędzia, którymi dysponuje. Tutaj pomysły i pole do popisu jest praktycznie nieograniczone, każdą historię można, bowiem do takiej gry zaadoptować. Najpopularniejsze gry PC to Syberia, Neverhood, czy The Walking Dead. Darmowe gry oferują zaś tysiące propozycji, od najprostszych historii, gdzie trzeba jedynie pokonać planszę, po bardziej złożone.

Gry edukacyjne służą głównie poszerzeniu wiedzy gracza w danej dziedzinie, może to być matematyka, geografia, historia, czy fizyka. Często tego typu zabawy są wykorzystywane na lekcjach, czy przez rodziców, by dziecko mogło poszerzyć wiedzę w przyjemny sposób. Gry darmowe oferują chociażby naukę języka.

Szósta kategoria to gry fabularne. Gracz wciela się w wybraną postać i ma za zadanie rozwijać ją w określonym kierunku. Bohater pokonuje przeszkody, zdobywa zdolności itp. Zazwyczaj jest osadzony w jakimś fantastycznym świecie. Przykład- Final Fantasy, Star Wars.

Siódmy gatunek, gry zręcznościowe, w której pomyślne ukończenie wymaga refleksu i sprawnego operowania przyciskami. Najważniejsze są tu refleks i szybkość. Często są to gry sportowe, wyścigi. Ale także strzelanki do celu, czy pokonywanie toru przeszkód.

I ostatnia kategoria- gry symulacyjne. Chodzi w nich o symulacje, czyli swego rodzaju naśladowanie różnych życiowych sytuacji. Np. jazdy samochodem, sterowania samolotem, czy całego ludzkiego życia. Symulować można praktycznie wszystko. Chyba najpopularniejszą grą tego typu jest seria The Sims. Gry darmowe również bardzo często wykorzystują ten element.

Poprzedni artykułWspomaganie rozwoju dziecka
Następny artykułKlasyka jest najważniejsza

Może Cię zainteresować

Sprawdź też

Losowe

Zorganizuj turniej w gry online

Gry online na komputerze są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Jest to jednak całkowicie normalne. Chyba nie może bowiem dziwić, że ludzie tak chętnie...

Gry zręcznościowe to dobry trening

Każdy ma chociaż jedną grę, w którą lubi grać. Nie ważny jest tutaj wiek. Osoba, która chociaż raz sięgnęła po grę na komputer, telefon,...

Granica realizmu

Rosnące możliwości kart graficznych sprawiają, że twórcy gier komputerowych dążą do coraz większego realizmu swoich produkcji. Początki wirtualnej rozrywki wiązały się z naprawdę dużymi...